kadın partisi kadın partisi kadın partisi kadın partisi kadın partisi kadın partisi kadın partisi kadın partisi kadın partisi kadın partisi kadın partisi kadın partisi
kadın partisi
İSVEÇ KADIN PARTİSİ - FEMİNİST İNİSİYATIF
 
14 Eylül’de Isveç’te seçimler var.  Isveç en gelişmiş Kuzey Avrupa ülkelerinden biri.  Kadınlar parti kurmaya karar verdiğinde erkek partilerindeki kadın kotalarının  birden %40’ a fırladığı anlatılır. Bugün, parlamentodaki kadın temsili %45 civarında.  İsveç’in bir kadın partisi var, adı Feministiskt Initiativ, Türkçe adıyla Feminist İnisiyatif.  3 Nisan 2005’de İsveçli Feminist Gudrun Schyman liderliğinde kurulmuş.  349 sandalyeli Riksdag yani İsveç Parlamentosu’nda yoklar. Yerel seçimlerde 4 belediye başkanlıkları var ve Avrupa Parlamentosu’nda bir üye ile temsil ediliyorlar.
 
Feminist Inisiyatifi kurmadan önce İsveç Sol Partinin liderliğini yapmış olan   Gudrun Schyman; “toplum ve erkekler kadına karşı şiddetin önlenmesiyle ilgili nasıl bir sorumluluk alıyor”sorusunu soruyor.  
2006 Seçimlerinde, Jane Fonda partiyi desteklemek üzere İsveç’e gelmiş. Ancak 2006 seçimlerinde beklenenin çok altında bir başarı elde etmişler.  2010 da Eşit İşe Eşit Ücret konusuna dikkat çekmek amacıyla değişik bir eyleme imza atmışlar ve 100.000 İsveç Kronunu yakmışlar.

Feminist Inisiyatif 14 Eylül Seçimlerinde %4 oy alabilirse, yani seçim barajını aşabilirse Parlamentoya girecek ve bunun için canla başla çalışıyorlar.   Kadın hareketi ve kadın temsili ülkelere özgü ve onlarla sınırlı bir durum değil.  Kadınların tüm ülkelerde benzer sorunları var ve temsil sorunu hemen tüm ülkelerde var.  Türkiye’de 25 Haziran 2014 de kurulan Kadın Partisi,  seçimlerde İsveçteki kız kardeşlerine başarılar diliyor. Onlari sosyal medyada desteklemek adına bir afiş çalışması yaptık ve sosyal medyada paylaşıyoruz. Kadın sorununun ve kadının sorunlarının ülkelerle sınırlı olmadığını ve evrensel olduğunu bilerek bu seçimlerde dünyanın herhangi bir ülkesindeki kadınların başarısının kadın hareketi ve mücadelesi adına bir kazanım olduğunun farkındayız.  Buradan oradaki seçmene erişmemiz ve etkilememiz mümkün olmayabilir ama orada mücadele veren kızkardeşlerimize yanınızdayız demek, biz de sizi düşünüyoruz ve başarılı olmanızı yürekten istiyoruz demek çok önemli.

İsveçli Kızkardeşlerimize başarılar dileriz.

 
bize katılın üye olun
destekçimiz olun
aylık aidat
genç gelecek
Basında Biz
Video Galeri
Foto Galeri
Bültenler
Anketler ve İmza Kampanyaları
gönüllümüz olun
kadın partisi instagram kadın partisi youtube
kadın partisi facebook kadın partisi twitter kadın partisi google plus
duyuru grubuna katılmak için
sivil toplum kuruluşları
kadın partisi şarkısı
 
 
Copyright © kadinpartisi.org.tr designed by Dijital Ajansım - CONTIVENT