Bir 25 Kasım Daha Geçti, Bu Mücadele Bitmez!

Bir 25 Kasım Daha Geçti, Bu Mücadele Bitmez!

Her Yıl 25 Kasım’da Kadına Yönelik Şiddete Karşı dikkat çekmeye çalışıyoruz, farkındalık oluşturmaya, bunu rakamlarla açıklamaya çalışıyoruz. Yalnız ülkemizde değil, dünyanın her ülkesinde kadına şiddet var. Kadınlar ikincil görülüyor ve eşit kabul edilmiyor. Erkek egemen sistemin kadınlara belirlediği rol ve konum, erkek ile eşit değil. Kadınlar bunu kabul etmeyecek ve bu mücadele uzun bir süre devam edecek.

Kadınların şiddet gördüğünü, itilip kakıldığını, tacize tecavüze uğradığını, öldürüldüğünü bilmeyen yok. Her gün acı bir kadın öyküsü ile sarsılıyoruz. Münrefit olaylar diye geçiştirilmeye çalışılıyor ama artık bu mızrak çuvala sığmıyor. Son yıllarda rakamlar bir türlü azalmıyor. Ya mücadele ediliyor gibi gösterilip aslında edilmiyor ya da mücadele istenilen sonucu vermiyor. 6284 sayılı Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Yasası, Yuva Yıkan Yasa ilan edilip, arabuluculuk ve müftülük nikah yasası gibi kadını gelenek görenek ve din baskısı altına almaya çalışan yöntemler icadediliyor. Oysa bunların çözüm olmayacağı çok açık. Neden kadın sivil toplumunun görüşü alınmıyor, cevaplanmaya muhtaç bir soru olarak karşımızda duruyor.

25 Kasım’ı doğuran tarihsel olaya bakalım. Olayların geçtiği ülke Dominik Cumhuriyeti, 50.000 kişiin ölümünden sorumlu faşist diktatör Rafael Trujillo tarafından yönetiliyor. 11 çocuklu bir ailenin 3. çocuğu olan Trujillo’nun başkanlığa uzanan hikayesi bir dizi şanslı yükselişe dayanıyor. Kendisinden El Jefe yani Şef ya da Patron olarak bahsediliyor. Diktatörün iktidar süresi uzadıkça faşist diktatörlük kurumsallaşmaya ve ülke bir mafya örgütü gibi yönetilmeye başlıyor. Buna karşı mücadele eden en önemli gruplardan biri Mirabel Kardeşlerin kurdugu Kelebekler grubu. Kızkardeşler her türlü baskı ve zulüm ile karşılaşıyor, hapse girip çıkıyorlar ve sonunda 3 kız kardeş, Minerva, Patria ve Maria Teresa hapisane dönüşü, arabalarında giderken Trujillo’nun adamları tarafından arabalarından indirilerek şeker tarlalarına sürükleniyor ve vahşice katlediliyor, cansız bedenleri uçurumdan atılıyor.

Sonra da buna trafik kazası süsü veriliyor. Bu vahşi cinayet, Trujillo’nun sonunu haziliyor, diktatör suikaste kurban gidiyor. 31 yıllık faşist diktatörlüğün sonu geliyor.

Birleşmiş milletler Mirabel Kardeşlerin anısına 25 Kasım’ı Kadına Yönelik Şiddet ile Mücadele Günü ilan ediyor.

Kadınlar eşit olarak görülmediği sürece bu mücadele bitmez! Eşit ve Özgür bir dünya için mücadelemiz devam ediyor...

Saygılarımızla,

Kadın Partisi