Boğaziçi Üni. Rektörlük Seçimlerine İlişkin Kamuoyuna Duyurumuzdur

Boğaziçi Üni. Rektörlük Seçimlerine İlişkin Kamuoyuna Duyurumuzdur

Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu, Boğaziçi Üniversitesi’nin rektörlük seçimlerinde oyların %86’ sını aldı. Aylardır atanmayı beklerken, Kanun Hükmünde Kararname ile, rektörlük seçim kriterleri değiştirildi, yerine aday bile olmayan Prof.Dr. Mehmet Özkan, Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan tarafından atandı.

2012 yılından bu yana görevini başarı ile sürdüren, Boğaziçi Üniversitesi’ni her zeminde en iyi şekilde temsil eden, yaratıcı projelere imza atan ve büyük bir fedakarlıkla çalışan kadın rektör Gülay Barbarosoğlu;  “akademik hayatını noktalama” kararı aldığını duyurdu.

Neresinden baksaniz, büyük bir haksızlık, hukuksuzluk, demokrasi ayıbı olan bu durum, Boğaziçi Üniversitesi gibi, ülkemizin, nadir en iyi okullarından birine yapılan sivil bir darbedir.

Hukuksuzdur; rektörlük seçimi KHK çıkartılmadan önce yapılmıştır, hukukçular ve hatta herkes bilir ki yapılan kanunlar geriye doğru işlemez.  Rektörlük seçimi ile terörle mücadelenin nasıl bir ilgisi olduğu hiç anlaşılamamıştır.

Haksızdır; %86 oy almış bir rektör, atanmamaktadır. 

Keyfidir; Sayın Gülay Barbarosoğlu’nun yerine aday dahi olmamış birinin atanması, tamamen keyfi bir uygulamadır.

Antidemokratiktir; sürekli halkın iradesinden, seçimle gelmekten  bahsedenlerin, üniversitedeki seçimi tanımamaları, bir Demokrasi Ayıbıdır.

Bu haksız, hukuksuz ve anti demokratik kararlar, eğitim kurumlarının ve ülkemizin itibarını sarsmakta hatta sıfırlamaktadır.   Bu anlayış, ülkemize, geleceğimize,  medeniyetimize ve moral değerlerimize derin zararlar vermektedir.

Bu ülkenin çağdaş ülkeler seviyesinde eğitim vermesi için, geleceğin liderlerini yetiştirmesi için, bu yapılan keyfi uygulamalara bir an önce son verilmeli ve üniversiteler siyasetin güç gösteri alanı değil, bilim yuvası olmalıdır.   

Seçilen Rektör Sayın Gülay Barbarosoğlu’nun yanındayız, yapılan yanlıştan dönülmesini talep ediyoruz. 

Kadın Partisi